vajinismusta hatalı tedaviler

Vajinismusta hatalı tedaviler hakkında konuşmadan önce, vajinismusun (cinsel birleşmeden kaçınma bozukluğu) %100 psikolojik nedenlerden kaynaklı bir bozukluk olduğunu belirtmekte yarar var. Bu da bize vajinismus tedavi sürecinin, psikolojik dinamiklere odaklanan bir süreç olması gerektiğini gösteriyor. Buna karşın vajinismusta hatalı tedaviler örneklerine, ülkemizde çok sayıda karşılaşıyoruz. Çiftler cinsel terapiyi bilmedikleri için cinsel terapiye gelene kadar geçen sürede bu hatalı tedaviler onların kötü bir deneyimi oluyor. Bu hatalı tedaviler işe yaramadıkları için çiftlerin ümitlerini yitirmelerine, iyileşebileceklerine olan inançlarını kaybetmelerine ve belki de evliliklerinin bundan zarar görmesine neden oluyor. Bu nedenle aşağıda verilen vajinismusta hatalı tedaviler örneklerine göz atarak, bu tedavilere başvurmadan önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim.

Kızlık Zarının Ameliyatla Alınması

Kızlık zarı, yapısı gereği cinsel birleşmeyi engelleyebilecek bir doku değildir. İnce, üzerinde sinir bulunmayan zarımsı bir yapıdır. Kızlık zarının alınması, cinsel birleşmenin, vajina girişi ve vajina içinin dar olduğundan dolayı mümkün olmadığı düşüncesine dayalıdır ancak hiçbir vajina, hiçbir penis için dar değildir. İster doğa deyin ister tanrı, her kadını penisi içine alabilsin ve çocuk doğurabilsin diye yaratmıştır.

Genel Anestezi Altında Cinsel Birleşme

Tecavüz etmenin tıbbi halidir. Çiftler bazen sağlıklı bir cinsel yaşamdan çok, çocuk sahibi olmak için vajinismustan kurtulmak istediğinde, hamileliğin oluşabilmesi adına genel anestezi verilerek kadının uyuşturulması ve cinsel birleşmenin sağlanmasıdır. Bu tedavinin bilimsellikten ve insancıllıktan uzak olduğu söylenebilir.

Botoks

Vajinismusta cinsel birleşme sırasında pelvik kaslarda (vajina ve çevresinde) penis girişini engelleyen ve kaçınmayı arttıran kasılmalar olur. Botoks, hastanın vajina kaslarına olan hakimiyetini azaltır. Yapılan enjeksiyonla vajina kasları gevşer. Sorun şu ki biz danışanın vajina kaslarına olan hakimiyetini azaltmak değil, arttırmak ve istemsiz kasılmaları istemli şekilde gevşetebilmeyi öğretmek istiyoruz. Vajinismus bir kasılma sorunu değil, gevşeyememe sorunudur. Ayrıca bu tedavilerin etkisi 3-4 aydır. Asla kalıcı bir iyileşme söz konusu olamaz.

Lokal Uyuşturucu Kremler

Genel anesteziyle benzer olarak, vajina bölgesi özelinde bir uyuşturma işlemi yapılması ve cinsel birleşmenin vajina uyuştuktan sonra sağlanmasıdır. Bunun tecavüzden hiçbir farkı yoktur. Tedavi değildir.

Alkol, Sakinleştirici ve Kas Gevşetici Benzerleri

Vajinismusun gerginlikten, stresten vs. kaynaklanacağı ihtimaline dayanarak doktorlar tarafından da verilebilen tavsiyelerdir. Oysa ki vajinismus çoğunlukla gelişimsel bir bozukluktur. Vajinismusu olan çiftin her ikisi de hiçbir zaman sağlıklı bir cinsellik bilgisine, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmamıştır. Basitçe sakinleş ve seks yap demek işe yaramayacaktır. Bu tip uygulamalar tedavi değildir, her seksten önce alkol ya da kas gevşetici almak iyileştirmez.

Vajinayı Buhar, Sıcak Su Banyosu, Ağrı Kesici vs gibi Müdahalelerle Rahatlatmaya Çalışma

Makarna yapıyorsanız işe yarar, sıcak suya atar biraz beklersiniz, spagetti yumuşacık olur. Ama insanlar makarna değildir.

Muayenehanede Gerdek

Sağlıklı bir cinsel yaşam beklentisini bırakmış, çocuk sahibi olmak için cinsel birleşme yaşamak isteyen çiftlere sunulan alternatiftir. Tedavi değildir. Tek seferlik bir uygulamadır.

İlaç Tedavisi

Vajinismus herhangi bir ilaçla, çayla, bitkisel karışımla, yağ ile tedavi edilemez.

Detaylı bilgi almak için lütfen arayınız.

Hemen Randevu Al

Bir cevap yazın