Oyun Terapisi ve Resim Terapisi

Oyun Terapisi ve Resim Terapisi

Oyun Terapisi ve Resim Terapisi; çocuklarda görülen davranış sorunlarının ortadan kaldırılması adına, çocukların en çok yaptıkları etkinlikleri iyileştirici bir güç olarak kullanan, önleme ve müdahale etme yöntemleridir. Çocuklar için oyun oynamak ya da resim yapmak, dile getiremediklerini ifade etmenin kuvvetli bir yoludur. Görebilen gözler için, çocukların oynadıkları oyunlar ve çizdikleri resimler onlar hakkında derin bir bilgi kaynağıdır. Terapiye başlamadan önce, Ainsworth Bağlanma Deneyi uygulanarak ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlanma örüntüsü ortaya çıkarılır. Terapi süreci boyunca, ebeveynlere de eğitim verilir. Böylece kendi çocuklarının oyun veya resim terapistleri olmaları amaçlanır. Seanslar, 45 dakikadan az, 60 dakikadan çok olmayacak şekilde planlanır. Seansların ne sıklıkla olacağı ve ne kadar süre devam edeceği değişiklik gösterebilir.

Oyun veya resim terapisi hangi durumlarda gerekli olabilir?

2-12 yaşları arasındaki çocuklarınızda, yeni ortaya çıkan ya da bir süredir devam eden davranış sorunları söz konusuysa, bu hizmet size uygun olabilir. Depresyon, dürtüsellik, saldırganlık, alt ıslatma, dışkılamayı reddetme, beslenme sorunları, uyum sorunları, travmatik yaşantılar, ayrılma kaygısı, okul fobisi, kardeş kıskançlığı, mahremiyet bilinci eksikliği, sosyal beceri eksikliği gibi, çocuklarda sık rastlanan davranış sorunlarının ortadan kaldırılmasında oyun ve resim terapisi etkili olabilmektedir.

Oyun veya resim terapisinin yararları nelerdir?

Çocuklar duygularını daha iyi tanır ve anlar, kendilerini daha iyi ifade edebilmeye başlarlar.

İhtiyaçlarının karşılanması için uygun tepkiler verirler.

Problem çözme becerilerini geliştirirler.

Çocukların, içsel bir keşif yolculuğu yaparlar.

Çocuklar öz denetimlilik ve sorumluluk bilinçlerini geliştirirler.

Sohbet yoluyla alınması güç olan bilgiler, sembolik anlatımların yorumlanmasıyla anlaşılır. Uzman ve ebeveynin çocuğu daha iyi keşfetmelerini sağlar.

Problemli davranışlarda gözle görülür bir azalma meydana gelir.

İstendik davranışlarda gözle görülür bir artış meydana gelir.

Daha detaylı bilgi almak için, lütfen arayınız.

Hemen Randevu Al