eşinizi çift terapisine ikna etmek

Evliliğinizin çatırdamaya başladığını hissettiğiniz ilk günlerden bugünlere kadar çok sabretmiş, şimdi ise bir profesyonelden yardım almaya karar vermiş olabilirsiniz. Çift terapisi bazılarımıza, her şey için artık çok geç demeden önceki son durak gibi görünür. Buna karşın partneriniz sizin gibi düşünmüyorsa? Bu durumda, eşinizi çift terapisine ikna etmek için yollar bulmanız gerekirse, burada yer verilen önerileri kullanmanız işe yarayabilir.

Eşlerden Biri Neden Terapiye Gitmek İstemez?
 • Problemlerin sizin düşündüğünüz kadar büyük olmadığını, terapiye gitmeden çözülecek şeyler olduğunu düşünüyor olması
 • Yaşadığınız problemlerin sorumlusu olarak sadece sizi görmesi, bu nedenle terapiye ihtiyacı olanın siz olduğunu düşünmesi
 •  Psikologların, psikiyatristlerin ya da psikolojik danışmanların işe yaramaz olduklarını düşünmesi
 • Bir danışmanın önünde kavga etmek, tartışmak, ilişkisinin detaylarını paylaşmak istememesi
 • İkinizi de iyi tanımayan bir uzman tarafından tüm sorunların suçlusu olarak görünecek olmasından çekinmesi
 • Terapiyi, bir uzmanın, evliliğinde ne yapması gerektiğini söyleyeceği bir hizmet olarak gördüğünden buna karşı çıkması
 • Evliliğinde büyük sorunlar olduğunu kabul etse de bu sorunları çözmek yerine evliliği sonlandırmaya kendini daha yakın hissetmesi
 • Çift terapisini, pahalı bulması

Eşin terapiye gelmek istemeyişini bazılarımız sevgi eksikliğinin veya evliliği gözden çıkarmış olmanın göstergesi olarak düşünebiliriz. Bazen bu doğru olabilir ancak çoğunlukla terapiye gelmek istememenin, sevmemekle ilgisi yoktur. Genellikle kişinin terapi almasına engel olacak ön yargıları, kalıp düşünceleri vardır ve doğru bir ikna çabası sergilenirse bunlar ortadan kaldırılabilir.

Eşinizi Terapiye İkna Etmek İçin;
Açık, Dürüst ve Kararlı Olun ancak Zamanlamayı İyi Ayarlayın.

Eşlerden birisi evliliğinin öyle ya da böyle bir şekilde değişmesi gerektiğinden emin olduğunda ve bunun için harekete geçtiğinde, diğer eşin buna tamamen kayıtsız kalması çok güçtür. Sorun sizin için yeteri kadar büyükse, o zaman büyüktür. Bu büyük sorunlar ne ise, onların büyük olduğunu kabul etmesini değil, sizin için büyük olduğunu kabul etmesini sağlayın. Sizi çift terapisini bir seçenek olarak gündeme getirmeye iten tüm olumlu ve olumsuz nedenleri açık bir şekilde anlatmaya çalışın. Eşinize çift terapisine gitme teklifini yaptığınız zamanın, olumlu zamanlarınızdan biri olduğundan emin olun. Bir kavga anında gündeme getirdiğinizde ya da üzerine konuşmak ve düşünmek için geniş bir zamanın olmadığı anlarda isteğinizi dile getirdiğinizde yanıt olumsuz olacaktır.

Suçlamaktan Kaçının

Sorunlu bir evlilik, tango gibidir, her iki taraf da masum değildir. Biz uzmanlar şüphesiz ki kimsenin mükemmel olmadığını ve evlilik sorunlarınızı oluşturan nedenlerin sadece sizden kaynaklanmadığını biliyoruz ancak bunu siz söylemeyin. Eşinizi çift terapisine ikna etmek için onunla ilgili sorun olarak gördüğünüz yönleri sıralamaya başladığınızda muhtemelen savunmaya geçecek ve terapide de suçlanabileceğini düşünerek bundan kaçacaktır. Çift terapisinde suçlu-suçsuz, haklı-haksız aramıyoruz. Mevcut durumlarından şikayetçi olan en az bir kişi, bu durumun değişmesini isteyen en az iki kişi arıyoruz. Bu nedenle terapiye gelmesini isteme nedenlerinizi açıklarken olumsuz şeylerden kurtulmak (ilgi göstermemek) için değil, olumlu şeyleri kazanmak (yakınlık kurabilmek) için gelmesi gerektiğini vurgulayın.

Ona Bir Ameliyata Girseniz Yanınızda Olup Olmayacağını Sorun

Diyelim ki eşiniz terapiye ihtiyacı olanın siz olduğunuzu düşünüyor. Bunu kabul etmekten çekinmeyin. Eşinizin de ihtiyacı olup olmamasından bağımsız olarak terapiye ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüze göre eşiniz haklı, terapiye ihtiyacınız var. Bunu kabul ederek; eşinize, sizin bu terapiyi alırken, onun desteğine ve yanınızda olmasına ihtiyaç duyduğunuzu hatırlatın.

Onu Ne Kadar Çok Sevdiğinizi Bilmesini Sağlayın

Eşinize çift terapisine gitmek istediğinizi söylediğinizde sizin onu artık eskisi gibi sevmiyor olduğunuzu düşünmeye başlaması olasıdır. Bu olumsuz düşüncenin önüne geçmek adına, artık onu sevmediğiniz için değil, onu çok sevdiğiniz ve kaybetmek istemediğiniz için terapiye gitmek istediğinizi hissettirin.

Etiketlenecek Olma Korkusuna Engel Olun

Bazı eşler için çift terapisine gitmek, kötü bir kadın ya da erkek olduklarının, kötü bir koca olduklarının ya da kötü bir evlilikleri olduğunun tescillenmesi gibi bir anlam taşıyor olabilir. “Çift terapisine gidecek noktaya gelmek” eşinize göre bir evliliğin başına gelebilecek en kötü şey olabilir. Bizim terapiye gidecek bir şeyimiz yok demek, egoyu korumaya hizmet eder. Çift terapisine gitmek, uyum sorunu yaşayan çiftler için bir ihtiyaçtır, hasta olan kişiler değil, kişilerin arasındaki uyumdur. Adana Kebabı ve profiterol, iki harika lezzettir ancak dürümünüzün arasına sumaklı soğan yerine profiterol koyarsanız, iyi insanların kötü uyumlarının olmasının ne kadar doğal olduğunu anlarsınız.

Şu Sorulara Mutlaka Cevap Arayın
 • Terapiye gitmenin evliliğimizi daha kötü hale getireceğinden mi endişe duyuyorsun?
 • Terapiye gitmemizi senin için mümkün hale getirmek için yapabileceğim ne var?
 • Benim çift terapisine gitmemiz gerektiğini düşünmemeye başlamam için senin ya da benim yapmam gereken ne olabilir?
Terapisti Birlikte Seçin

Bazen terapist seçimini eşinize bırakmak da onun kendini rahat hissetmesini sağlayabilir ancak yine de ortak bir araştırmayla ve fikir birliğiyle seçilmesinin yararı var. Böylece eşinizde terapistin tarafsız olacağı, her iki tarafa da aynı uzaklıkta olacağı ve suçun üzerine atılmayacağı yönünde güven oluşur. Bazen terapistin cinsiyeti bile eşler için önemli olabilmektedir. Örneğin erkekler, terapistin eşleriyle bir olup kendilerine yüklenecekleri yanılgısıyla terapistin kadın değil erkek olmasını, böylece daha iyi de anlaşılacağını düşündüğünden dolayı isteyebilir.

Terapist Senin Yanında Olacak Deyin

Elbette kimsenin yanında değiliz ancak eşinizi ikna etmek adına şöyle bir konuşma yapabilirsiniz. “Terapist bana, hikayeyi bir de senin tarafından ve senin bakış açından dinlemek için can attığını söyledi.” Terapist gerçekten onun yanında olmasa da, onun karşısında da olmayacağından dolayı eşiniz ilk görüşmeden itibaren terapistinizin kendi yanında olduğundan emin olacaktır.

1 Seans Denemeyi ve Neler Olacağını Görmeyi Teklif Edin
Bireysel Terapi Alın

Bazen ne yaparsanız yapın, eşiniz ikna olmayacaktır. Örneğin narsisist birini asla terapiye gelmesi gerektiğine ikna edemezsiniz. Hiç özür dilememiş biri hiç terapiye gitmez, hiç teşekkür etmemiş biri hiç terapiye gitmez. Bu yüzden sorun evlilik sorunlarıyla ilgili de olsa bireysel psikolojik danışmanlık almanızda hiçbir sakınca yok. Bazen eşlerden birinin terapiye tek de olsa gitmeye başlaması, daha önce ikna edilemeyen diğerinin sırf merakından ya da kıskançlığından kendince bir sebeple ben de gideceğim demesini sağlayabilir. Diğer yandan bireysel psikolojik danışmaya devam edecek olsanız bile, dolaylı bir çift terapisine girmiş olursunuz. Bireysel ilerlemeniz, şüphesiz ki evliliğinize yansıyacaktır.

Detaylı bilgi ya da randevu almak için lütfen arayınız.

Hemen Randevu Al

 

 

Bir cevap yazın